Novatronin 3D-koneohjausjärjestelmä ja käyttäjätuki ykkösvalinta konevuokraustoiminnassa

Palvelusopimuksella täydennetty helppokäyttöinen Novatronin 3D-koneohjausjärjestelmä on suosittu valinta maanrakennuskoneiden vuokraustoiminnassa. Xsite® mittalaitteet ja käyttäjän etätuki takaavat alan toimijoille kilpailukykyisen ja huolettoman lisälaitekokonaisuuden. Vaativiin pohjoismaisiin tarpeisiin kehitetty ratkaisu on osoittautunut erinomaiseksi niin Volvo Construction Equipment Finland Oy:n kuin myös norjalaisen Sartor Drange As:n asiakaskunnan tarpeisiin.

Novatron ykköstoimija mittareissa ja käyttäjätuessa

Kun Volvo Construction Equipment Finland Oy päätti aloittaa konevuokraustoiminnan, silloinen Rental Manager Virva Sipilä tiesi mitä tehdä.

”Ei ollut kahta ajatusta, vaan otettiin mittareissa heti käyttöön Novatron”, Sipilä kertoo.

Volvon vuokrafleettiin kuuluu sekä tela- että pyöräalustaisia maanrakennuskoneita. Yhteistyö Novatronin kanssa oli kestänyt jo vuosia konemyynnin osalta ja asiakaskunnan mieltymykset olivat tiedossa.

”Novatron on ykköstoimija tällä alalla. Luotan täysin heidän palveluunsa ja palaute asiakkailta on ollut oikein positiivista. Työt eivät keskeydy Novatronin kanssa”, Sipilä sanoo.

Kaikkiaan Novatronin 3D-järjestelmiä on asennettu Volvon koneisiin jo yli kolmekymmentä.

Tehokkaan ja helppokäyttöisen koneohjausjärjestelmän kanssa työ saadaan tehty mahdollisimman nopeasti ja pienellä hiilijalanjäljellä. Se on tärkeää, sillä Volvo panostaa toiminnassaan erityisesti ympäristöystävällisyyteen. Itse vuokraustoiminta on resurssien vastuullista käyttöä, mutta konekantaan ja tarjontaan kuuluu myös sähkökäyttöisiä maanrákennuskoneita. Sähkökoneiden päästöttömyys, suuri teho ja hiljainen käyntiääni tekee niistä erinomaisia erilaisille työmaille,  kaupunkien maanrakennus- ja purkutöistä maisemointiin ja maanviljelykseen.

Novatronin koneohjausjärjestelmät sopivat erilaisiin maanrakennuskoneisiin ja merkkeihin. Tärkeintä on tarjota loppukäyttäjille mieleinen valinta ja helppo käyttökokemus.

Kansainvälinen Xsite-jälleenmyyntiverkosto palvelee konemyyjiä ja vuokrakonetoimittajia tasokkaasti

Norjalainen maanrakennusalan yritys Sartor & Drange As syntyi vuonna 2021 perinteikkäiden yritysten Drange Maskin ja Sartor Maskin fuusion seurauksena. Kokeneet yritykset olivat toimineet tahoillaan jo 1980-luvulta lähtien.

Kasvun ansiosta Sartor & Drange on noussut merkittävään asemaan Bergenin alueella Norjassa, missä yrityksellä on nykyään noin 180 omaa työntekijää sekä suuri määrä alihankkijoita ja aliurakoitsijoita. Novatronin paikallinen jälleenmyyjä Hella Maskin palvelee yritystä 3D-koneohjausjärjestelmissä.

”Ydinliiketoimintaamme ovat pohjatyöt, ja työntekijämme ovat pääasiassa paikallisia ammattilaisia, joilla on vankka teoreettinen ja käytännön osaaminen”, kertoo yrityksen kalustopäällikkö Bjørn Ove Hetlevik.

”Novatronin Xsite-koneenohjausjärjestelmä on mielestämme kestävä, luotettava ja käyttäjäystävällinen ja se lisää tuottavuutta. Käyttäjämme ovat erittäin tyytyväisiä Xsite-koneenohjausjärjestelmään”, Hetlevik sanoo.

Yrityksen kaikki 53 yli 8 tonnin kaivukonetta on varustettu Xsite-järjestelmällä.

”Järjestelmän käytön etuna on, että voimme vaihtaa käyttäjää ilman, että heidän tarvitsee opetella uutta järjestelmää. Se säästää aikaa myös mittausinsinööreiltämme, jotka toimittavat tietoja koneille”, Hetlevik kertoo.

”Olemme olleet Hella Maskinin asiakkaita vuodesta 2000 lähtien, ja meillä on ollut vain hyviä kokemuksia sekä järjestelmästä että toimittajasta”, Hetlevik sanoo.

Hyväksi havaittu konsepti toimii

Novatron tarjoaa eri maanrakennuskonemerkkien edustajille ja vuokrakonetoimittajalle kattavat palvelut Suomessa. Kansainvälisiä asiakkaita palvelee Xsite-jälleenmyyntiverkosto, joka toimii samalla palvelulupauksella kuin Novatron.

”Haluamme olla helppo valinta yhteistyökumppaneille alkaen asennuksesta aina loppukäyttäjän tekniseen tukeen”, kertoo Novatronin aluemyyntipäällikkö Matti Luoranen menestyksekkäästä palvelukonseptista.

Oletko kiinnostunut maanrakennuskoneesta Novatronin mittalaitteilla?

Teemme laajasti yhteistyötä eri merkkiedustustusten ja alueellisten toimijoiden kanssa.